Čo znamená 💀, 👍 alebo 🧢? Slovníček emoji generácie Z
Už len z toho „smajlíka“ v nadpise je jasné, že tento text dával dokopy niekto vo veku 35 a viac rokov. Trochu mladší autor by pravdepodobne použil výraz „emotikon“ a generácia Z by takmer výhradne použila „emoji“. A smajlík bude obom pripadať rovnako mimo ako pravéky preklad „usmievačik“, ktorý sa používal v dobách začiatkov IT.
Tieto peripetie s názvoslovím však pekne ukazujú na podstatný detail. Vizuálna komunikácia v podobe emoji, gifov, ale aj memov sa plne premietla aj do byznysového jazyka. Umieť sa vyznať v význame emoji je preto úplne zásadné. A teraz si predstavte, že sa význam jednotlivých emoji mení z generácie na generáciu.
Firemné chaty na vzostupe
Slack, Teams, WhatsApp… Využívanie platforiem pre organizáciu tímov sa v čase covidu celosvetovo znásobilo. A Slovensko nebolo výnimkou. Spoločné majú jedno – rýchlu komunikáciu pomocou chatov v tímoch alebo kanáloch. Skratke sa nevyhnú každodenné konverzácie ani dôležité interné oznámenia, pod ktorými sa okamžite vyrojí veľké množstvo spontánnych reakcií (ktoré sú dôležitým študijným materiálom šéfov, team leaderov, HRistov alebo happiness manažérov, sledujúcich úroveň spokojnosti v práci).
A práve na týchto kanáloch sa z dôvodu generačných rozdielov postupne rodí komunikačný babylon, ktorý najlepšie demonštrujú rozdiely v využívaní smajlíkov jednotlivými generáciami. A krásne to okrem iného ukazuje, ako sa zmenila tonalita jazyka ako takého. Ironia a sarkazmus je u generácie Z v podstate určitým druhom kultúrneho fenoménu. A podobne sa do jazyka premieta aj formálna opatrnosť a snaha neraniť niečie city alebo dobre skrytá pasívna agresivita, ktorá v komunikácii s nadriadeným umožní sofistikovane upustiť paru.
A to aj na LinkedIn-e?
Jasné, emoji sa presadili aj do profesijnej komunikácie – a LinkedIn nie je výnimkou. Pridať k príspevku 🚀 alebo 👏? Prečo nie! Emoji dokážu dodať osobitosť aj tomu najformálnejšiemu príspevku a pomáhajú zvýšiť zapojenie. Keď chceš podporiť posolstvo alebo uľahčiť tón, emoji sú skvelý nástroj – a na LinkedIn-e rozhodne nie sú tabu.
Charakteristika slovníka generácie Z
Generácia Z, narodená medzi rokmi 1995–2012, komunikuje jazykom, ktorý je už aj pre mileniálov často španielskou dedinou. Čo napríklad „rizz“ (schopnosť očariť), „cheugy“ (zastaralé, out), alebo „delulu“ (žiť v ilúzii)? A skús sa zorientovať vo vete typu: „On má fakt major rizz, ale trochu cheugy vibe, no delulu, fakt.“ 😆 Jasné, je to divočina – ale presne takto sa generácia Z dorozumieva, používa svoj špecifický slang, a ak sa chcete s nimi dorozumieť a nebáť, nezostáva vám nič iné, len sa prispôsobiť.
Význam emoji
Emoji už dávno nie sú len roztomilé obrázky – sú to plnohodnotné jazykové nástroje. Prečo? Pretože rýchlo odovzdávajú emócie, skracujú text a umožňujú presnejšie vyjadrenie tónu správy. Navyše sa ich významy v čase menia – napríklad mileniálské 😂 dnes generácia Z považuje za boomerovské klišé. Kým „😎“ kedysi znamenalo sebavedomie, dnes môže znieť ironicky. A ako písať emoji na klávesnici? Pomôžte si klávesovými skratkami. Na Windows Win + . (bodka), na Macu Cmd + Ctrl + Medzerník. Ak si nie ste istí, čo znamená konkrétne emoji, použite prekladač emoji – existujú na to online nástroje, ktoré vám význam hneď osvetlia.
TOP 12 smajlíkov, ktoré šéfovia 35+ na 100 % prečítajú zle
Palec! 👍
Klasický zdvihnutý palec. Super. Dobre odvedená práca. Aspoň pre generáciu mileniálov a starších. Pre mladšie generácie sa však význam posúva. A to nečakaným smerom: z pozitívneho smajlíka sa razom stáva skôr horkosladký. Ak vám ho teda pošle mladší kolega, môže mať v lepšom prípade význam „keď myslíš“, „rob si, čo chceš“ alebo sarkastické „to sa ti fakt podarilo“.
👉 Príklad: Vďaka, že si mi dneska na porade neskákal do reči. 👍
Plačúci smajlík 😭
Zatiaľ čo väčšina ľudí by týmto smajlíkom reagovala na smutnú udalosť, stres alebo frustráciu, pre dnešných dvadsiatnikov je to naopak symbol pozitívnych emócií, dojatia alebo rozplývania sa nad niečím roztomilým. Skrátka emočná hyperbola, ako sa patrí.
👉 Príklad: Videla si dnes Richardovho psa? 😭
Potúci sa smajlík 😅
Staršia generácia ho použije najskôr na opis činností, ktoré im dali zabrať (či už fyzicky alebo psychicky), alebo v prípade trápneho momentu. Generácia Z ho však používa v situáciách, keď sa cítia na pokraji kolapsu, ale nedávajú to na sebe znať. Inými slovami – je to najtypickejší výkrik o pomoc z epicentra pracovného alebo osobného požiaru.
👉 Príklad: Teším sa na ďalšiu noc, keď budem upravovať prezentáciu. 😅
ROFL smajlík 😂
Najboomerovskejší smajlík. Pravdepodobne jediný v repertoári staršieho člena predstavenstva, ktorý sa ním pokúsil odľahčiť atmosféru v kanáli #random na Slacku. Mladší kolegovia ho však vnímajú podobne ako afektovaný smiech na rodinnej oslave pri vtipe, ktorému nikto nerozumie. Keď ho použijú, tak len v rámci tvrdého sarkazmu.
👉 Príklad: Dneska Robin vysvetľoval interné vtipy tomu novému v kuchynke. 😂
Lebka 💀
Fajn, ale čo teda generáciu Z nahradilo úprimný smiech? Lebka. Či už v zmysle zabijáckeho humoru (v dobrom), alebo vtipu, z ktorého doslova umierajú smiechom. V česko-slovenskom prostredí by sme to preložili ako „Zabil!“. Dobrý dôvod, prečo si pred najmladšími kolegami radšej nerozšíriť svoj emoji repertoár o lebku ako symbol tvrdosti.
👉 Príklad: Videla si nového Mykířa? 💀
H*o s očami 💩**
Staršia generácia sa pravdepodobne rozdelí na dve skupiny. Tých, pre ktorých je toto už „moc“, a tých, pre ktorých emoji hovienka s očami znamená fajn rebelantstvo. Pre tridsiatnikov je význam jasný – keď sa niečo nepodarilo, nemá to kvalitu alebo je situácia celkovo na nič, tento smajlík sa hodí. Generácia Z ho používa na označenie nevyzretosti alebo detinskosti.
👉 Príklad: Ako dnes šéf na deň žien hovoril hlavne o sebe… 💩
Baseballová čiapka 🧢
Modrá baseballová čiapka, o ktorej ste pravdepodobne ani netušili, že ju máte v emoji sade, znamená zapieranú lož. Symbol má pôvod pravdepodobne v prezidentských voľbách v roku 2020, keď slúžil ako nesúhlasná reakcia na vyjadrenia prezidenta Trumpa o ukradnutých voľbách. Modrá šiltovka ako protiklad červenej „Make America Great Again“ sa potom stala univerzálnym symbolom odporu voči fake news a nepravdám.
👉 Príklad: Videla si tie čísla, čo si dala konkurencia do tlačovej správy? 🧢
Zaťaté zuby 😬
Staršia generácia ho použije pravdepodobne v reakcii na vlastný neúspech alebo keď niečo bolo „o prsia“. Pre Gen Z je to symbol „cringe“, teda niečoho extrémne trápneho. Väčšinou vyjadruje zmes sklamania a nepríjemného prekvapenia z chovania človeka, od ktorého by sme to nečakali.
👉 Príklad: Tá tlačovka po zvolení nového prezidenta… 😬
Klaun 🤡
Symbol vtipných situácií alebo komických prešľapov. Mladšia generácia však posunula jeho význam smerom k výčitke hlúpeho správania – a to najčastejšie vo vzťahu k starším generáciám. Ak teda niekto pridá tento emotikon ku komentáru smerom k nadriadenému, rozhodne to nemyslí nijako v dobrom.
👉 Príklad: Ako sa ti páčil dnešný nový formát Petrovho all-hands? 🤡
Checkmark ✅
Emoji zelenej fajfky sa bežne používa na označenie, že sme správu prečítali alebo súhlasíme s návrhom. U mladšej generácie sa však používa minimálne – a keď už, tak skôr ako symbol autoritatívneho príkazu.
👉 Príklad: Porada pred sviatkami bude. ✅
Emoji srdiečka ❤️
Srdce = láska? Nie tak úplne. Červené srdce stále znamená zamilovanosť, ale napríklad biele je o čistote, modré o dôvere a čierne o sarkazme alebo emo nálade. A potom je tu generácia Z, ktorá napríklad oranžové srdiečko používa ako náznak friendzone. Takže predtým, než niekomu pošlete srdiečko, radšej si premyslite, čo tým vlastne chcete povedať. 😄
Smutný emoji 😔
Tu je jasný generačný stret – zatiaľ čo mileniáli používajú „😔“ alebo „😢“ na vyjadrenie smútku, generácia Z siaha skôr po „🥺“ (pre prosbu) alebo „😭“ (pre prehnané drama). Ak teda dostanete správu s „😔“, môže to znamenať úplne iný emočný level, než ste si mysleli.