OKR

Čo znamená skratka OKR?

Tajomná skratka OKR, ktorú ako jeden z prvých predstavil americký podnikateľ maďarského pôvodu Andy Grove, vychádza z anglických slov Objectives, Key Results. Ide o komplexnú metodológiu, ktorá pomáha lídrom a organizáciám stanovovať a dosahovať svoje najambicióznejšie ciele.

Pri správnej implementácii tejto metodológie každý zamestnanec dobre vie, aké je smerovanie firmy, čo sa očakáva od neho samotného a ako si pri plnení cieľov stojí. Pozrime sa teraz podrobnejšie na jednotlivé zložky OKR.

OKR
Zdroj: Personálny systém Sloneek.

OKR vs KPI

Oba termíny majú podobný účel, slúžia však iným cieľom a metódam. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo každá z týchto skratiek znamená, aké sú ich kľúčové rozdiely a ako môžu byť vzájomne doplňujúce sa.

Čo sú KPI?

KPI, čiže Kľúčové výkonové indikátory (Key Performance Indicators), sú merateľné hodnoty, ktoré organizáciám pomáhajú vyhodnotiť úspech pri dosiahnutí konkrétnych cieľov. Sú to metricky zamerané ukazovatele, ktoré predstavujú výkonnostnú mieru jednotlivých procesov a činností vo vnútri firmy.

Čo sú OKR?

Na rozdiel od KPI, cieľom OCR (Objectives and Key Results) je zabezpečiť rámec na stanovenie ambicióznejších a širších cieľov. OKR systém (= metodika) sa zameriava na definíciu cieľov (Objectives) a následne na kľúčové výsledky (Key Results), ktoré ukazujú, ako môže organizácia tieto ciele dosiahnuť.

Hlavné rozdiely medzi OKR a KPI

  • Zameranie:

OKR sa zameriavajú na ambiciózne ciele a spôsob, ako ich dosiahnuť, zatiaľ čo KPI sa často sústreďujú na sledovanie výkonnosti a efektivity.

  • Časový rámec:

OKR bývajú obvykle nastavované na štvrťročnej báze, čo umožňuje organizáciám rýchlo reagovať na zmeny. Na druhú stranu KPI sa môžu sledovať kontinuálne a často sa používajú na dlhodobé hodnotenie.

  • Flexibilita:

OKR sú dynamické a môžu sa prispôsobovať podľa aktuálnych potrieb a trendov, zatiaľ čo KPI bývajú stabilné a slúžia ako stály merítko výkonu.

Ako môžu OKR a KPI spolupracovať?

Aj keď majú OKR a KPI odlišné ciele, môžu efektívne spolupracovať. V praxi to môže vyzerať tak, že organizácia si nastaví ambiciózne ciele pomocou OKR a následne monitoruje ich pokrok prostredníctvom KPI. To umožňuje získať komplexný obraz o výkonnosti zamestnancov a efektivite procesov.

Význam OKR Skratky

Objectives (ciele)

Stanovenie a jasné pomenovanie cieľov je prvým a nevyhnutným predpokladom pre úspešné fungovanie systému. Tieto ciele by nemali mať príliš technický charakter, aby im dobre porozumel každý člen spoločnosti. Stanovenie metrík, podľa ktorých je možné progres sledovať nasleduje až v ďalšom kroku. Cieľ by mal mať naopak slovnú podobu a mal by inšpirovať zamestnancov k jeho dosiahnutiu.

Príkladom takéhoto cieľa môže byť napríklad: Zlepšiť webové stránky a zvýšiť počet konverzií.

Key Results (kľúčové výsledky)

Kľúčové výsledky sú jednoducho povedané ukazovatele, či tiež metriky alebo ukazovatele, ktoré merajú úspech stanovených cieľov. U týchto metrík sa nastavuje počiatočná a konečná (požadovaná) hodnota. Súčasne sa tiež nastavuje časové ohraničené, do kedy majú byť kľúčové ukazovatele splnené.

Príkladom takýchto kľúčových ukazovateľov môžu byť napríklad:

  • Zvýšiť návštevnosť webu o 10% každý mesiac.
  • Zlepšiť konverzie na vstupných stránkach o 15%.

U tohto ukazovateľa si nastavíme počiatočnú hodnotu 30, konečná hodnota je potom 150. Zostáva iba nastaviť deadline naplnenie.

Initiatives (iniciatívy)

Pod iniciatívami si možno predstaviť opis toho, aké činnosti budete vykonávať na to, aby ste dosiahli stanovené kľúčové ukazovatele. Inými slovami ide aj o projekty alebo aktivity vedúce k úspechu.

Príkladom takýchto iniciatív môže byť napríklad: Vytvoriť kvalitný obsah pre web, optimalizovať SEO.

OKR planning

Vzdelávanie a príprava

Pred zavedením systému OKR je nevyhnutné školiť členov tímu o jeho princípoch a prínosoch. Uistite sa, že všetci rozumejú tomu, ako správne formulovať ciele a výsledky.

Nastavenie cieľa a kľúčových výsledkov

Začnite tým, že spoločne s tímom stanovíte ciele, ktoré sú v súlade s dlhodobou víziou organizácie. Potom definujte merateľné kľúčové výsledky, ktoré budú indikovať úspech.

Pravidelný monitoring a vyhodnocovanie

Nastavte pravidelné kontroly pokroku, kde môžete diskutovať o výsledkoch a prípadne upraviť stratégiu v závislosti od aktuálneho stavu projektov.

OKR metóda a jej výhody

Zvýšenie zamerania a analyzovateľnosti

OKR umožňujú organizáciám sledovať pokrok v čase a prispôsobovať stratégie podľa aktuálnych výsledkov. To zaisťuje, že sa tím naozaj zameriava na kľúčové oblasti výkonu.

Posilnenie tímovej spolupráca

Vďaka spoločným cieľom a kľúčovým výsledkom môžu členovia tímu lepšie vidieť, ako ich úsilie prispieva k celkovému úspechu organizácie. Tým sa posilňuje tímová spolupráca a komunikácia.

Podpora inovácie a flexibility

Metóda OKR podporuje rešpekt k ambicióznym cieľom, čo motivuje tímy k vyhľadávaniu inovatívnych riešení a prístupov. Flexibilita OKR taktiež umožňuje prispôsobenie cieľov aktuálnym podmienkam a trendom.

Sloneek zvládne HR.
Vy sa venujte ľuďom.

Na čo je ešte potrebné pri tvorbe OKR myslieť

Pokiaľ sa rozhodnete využiť metodológiu OKR, je dobré mať na pamäti, že pre jej úspešné fungovanie je potrebná tiež transparentnosť a osobná zodpovednosť (v angličtine obľúbené pojmy accountability či ownership).

Transparentnosť spočíva jednak v jasnosti deklarovaných cieľov a metrík, aby im zamestnanci dobre rozumeli, ale tiež hovoríme o transparentnosti na úrovni celej spoločnosti a tímov. Ľudia vo firme a tímoch by sa mali na OKR zhodnúť a vziať ich za svoje.

Osobná zodpovednosť by ale nemala byť vnímaná negatívne a poukazovať na ňu len vo chvíli, keď sa niektorý z cieľov nesplní. Osobná zodpovednosť tiež ponúka zamestnancom flexibilitu v tom, že môžu spoluvytvárať ciele a konkrétne iniciatívy tak, aby zodpovedali čo najlepšie ich schopnostiam a zručnostiam.

Organizácie používajú softvér na využitie architektúry OKR a na zabezpečenie toho, aby boli viditeľné najdôležitejšie ciele.

Existuje na OKR nejaký online nástroj?

Samozrejme! Na trhu ich je niekoľko, ale prečo to neskúsiť v Sloneekovi, ktorý v tejto oblasti neustále posúva možnosti ďalej a súčasne ponúka aj komplexnú HR agendu?

V Sloneekovi si môžete definovať ciele a kľúčové metriky, prideliť k nim zodpovedné osoby a sledovať aktuálne hodnoty plnenia jednotlivých metrík. Ciele je možné navyše stanovovať nielen na úrovni celej spoločnosti, ale prideľovať možno aj individuálne (osobné) ciele pre každého užívateľa.

Okrem OKR navyše Sloniek podporuje plne aj metodológiu KPI. Vyskúšajte si všetko sami na vlastné oči bez obáv na 14 dní zadarmo.

Sme tu pre vás

Môžeme vám pomôcť?

Naši experti zodpovedia otázky, ukážu vám Sloneek a  pomôžu modernizovať vaše HR.

  • Špičkový onboarding
  • Predstavenie všetkých funkcionalít
  • Prezentácia a ponuka vášmu HR na mieru
  • Odpovieme na všetky otázky
Group 1469
image 70
image 69
image 55

Zanechajte nám kontakt, ozveme sa vám.